NYÍREGYHÁZÁN HETVENMILLIÁRD FORINT ÉRTÉKŰ BERUHÁZÁS VALÓSULHAT MEG 2021-IG
Az idén és 2019-ben főként az infrastrukturális, a sport- és turisztikai fejlesztések kezdődhetnek el több tízmilliárd forint hazai és uniós forrásból a nyírségi megyeszékhelyen.
Az egyik legnagyobb projektet a sűrített földgázzal (CNG) üzemelő új autóbuszflotta beszerzése jelenti. A brüsszeli forrásból elnyert hétmilliárd forintból 41 jármű érkezik január végéig a városba, ezek várhatóan február közepén állnak forgalomba. A beszerzéshez töltőállomás- és telephelyépítés is kapcsolódik.
Folytatódik a Kállay-kúria műemléki épületének második ütemű fejlesztése, amelyre 400 millió forintot fordítanak, és elkezdődött a szabadtéri színpad felújítása is 1,2 milliárd forint értékben.
Több mint 1,5 milliárd forintot szánnak az önkormányzati épületek - például iskolák és közművelődési intézmények - energetikai korszerűsítésére, 1,2 milliárd forintot pedig óvodák és bölcsődék rekonstrukciójára.
Várhatóan áprilisra készül el 270 millió forintból a műemléki védelem alatt álló Bencs-villa felújítása, folytatják a Sóstói-erdőben az erdei sétány és sétaút építését, erre csaknem 300 millió forint jut.
Még idén elkészül több mint 4 milliárd forintból egy új négycsillagos szálloda és 1,6 milliárdból a Pangea Ökocentrum és Szálloda Sóstógyógyfürdőn, 381 millióból pedig új bejárata és látogatócentruma lesz a Nyíregyházi Állatparknak. Várhatóan ebben az évben adják át a 482 millió forintból megvalósuló jégpályát és jégcsarnokot is.
A tervek között szerepel a városi labdarúgó-stadion fejlesztése: a 10,3 milliárd forint értékű projekt keretében nyolcezer ember befogadására képes, arénajellegű stadiont alakítanának ki, amely alkalmas lesz más rendezvények megtartására is. A nyíregyházi atlétikai centrum megvalósítására 3,8 milliárd forintot kap a megyeszékhely, egy versenyuszodára pedig 2,4 milliárd forintot költenek.
Barnamezős területek rehabilitációja keretében a Tiszavasvári úton lévő egykori laktanyaépületek új funkciókat kapnak, erre a programra több mint 1,7 milliárd forint jut.
Fejlesztik a belvárosi közlekedési csomópontokat, valamint járdákat és kerékpárutakat építenek. Sóstógyógyfürdőn több mint egymilliárd forint értékű pályázati pénzből rendeznék a zöldfelületeket, felújítanák a sóstói sétányt és a fürdőházat, csaknem 690 millió forintot költenének a múzeumfalu továbbfejlesztésére.
A tervezett beruházások nagyobb részét - sikeres pályázat esetén - még idén elindítaná az önkormányzat, egy részüket pedig 2019-ben vagy 2020-ban valósítanák meg.
A fejlesztési anyag pontos összeg megjelölése nélkül tartalmaz több más beruházást is, ezek közül a várost nyugatról elkerülő út építése és az új ipari park létrehozása számít jelentősebb fejlesztésnek. Utóbbi első üteme 22,9 hektáron valósul meg; a park teljes fejlesztésére a kormány 2016-os döntés értelmében több mint 2,8 milliárd forint fordíthat a helyhatóság.